1566297270

Trójmiejskie ulice handlowe

W Trójmieście odwiedziliśmy szereg ulic handlowych uznawanych za najbardziej reprezentatywne. Badanie struktury najemców i pustostanów rozpoczęliśmy od gdyńskiej ulicy Świętojańskiej, noszącej miano jednej z najbardziej reprezentacyjnych w mieście. Ulica zdominowana jest przez lokale gastronomiczne, sklepy spożywcze i modę. Zdecydowanie zmniejszyła się liczba oddziałów bankowych. Obserwuje się tu również dosyć dużą rotację najemców i znaczną liczbę lokali niewynajętych, często w złym stanie techniczno-wizualnym. Wartym uwagi miejscem staje się okolica Skweru Kościuszki i kompleksu Waterfront, wokół których już istnieją bądź powstają nowe projekty mieszkaniowe, biurowe i usługowe. Obiekt ma szansę stać się nowym centrum biznesowym, kulturalnym oraz gastronomicznym miasta.

Dalsze kroki skierowaliśmy na ulicę Bohaterów Monte Cassino w Sopocie. W sezonie letnim zdominowana przez turystów, którzy mogą skorzystać z szerokiego wachlarza lokali gastronomicznych, stałych i sezonowych, kina, oferty modowej, sklepów jubilerskich itp. Ulica Bohaterów Monte Cassino charakteryzuje się stałą i niewielką ilością niewynajętych lokali, z których 90% znajduje się na odcinku od skrzyżowania z ul. Westerplatte do al. Niepodległości.

W Gdańsku do głównych ulic handlowych zaliczamy ulice: Długą, Długi Targ, Targ Rybny, Stągiewną oraz Wyspę Spichrzów. Zwróciliśmy również uwagę na nowo powstające osiedle Garnizon i Stary Maneż. Rynek Starego Miasta to miejsce, które przyciąga turystów przez cały rok. Mają tam do dyspozycji mnóstwo lokali gastronomicznych, sklepów z upominkami oraz pracowni jubilerskich oferujących przede wszystkim wyroby z bursztynem. Podobnie jak w Sopocie, wolnych lokali w zasadzie nie ma.

Na uwagę zasługuje przechodząca metamorfozę północna część cypla Wyspy Spichrzów. Projekt już teraz przyciąga nie tylko turystów, ale również mieszkańców Gdańska. Do użytku oddawane są mieszkania, biura i hotele. Wzdłuż ulicy Stągiewnej oraz nabrzeża Motławy działają liczne restauracje i kawiarnie. Dodatkowo została udostępniona kładka łącząca Ołowiankę z ul. Wartką, która ułatwia poruszanie się i zwiększa ruch pieszy na samej Ołowiance, jak również ułatwia dostęp do Wyspy Spichrzów.

Warto zwrócić również uwagę na Osiedle Garnizon i Stary Maneż, nową dynamicznie rozwijającą się dzielnicę, łączącą w sobie funkcję mieszkaniową z usługami w parterach, biurową oraz kulturalno-rozrywkową. Ta część Gdańska a zwłaszcza Stary Maneż z eko bazarem ma szansę stać się jednym z chętniej odwiedzanych miejsc, zarówno przez mieszkańców aglomeracji, jak i turystów.